درباره گوشواره و انواع آن بیشتر بدانید

نویسنده: زرتاج 2017/01/09 1 نظرات

گوشواره یکی از جواهر‌اتی است که از زمان گذشته تاکنون و در فرهنگهای مختلف زنان و مردان استفاده می کردند و به گوش خود نصب می کردند.

نخستین نشانه‌های گوشواره را می‌توان در تمدن ایلام یافت. در آثار برجای مانده، گوشواره‌هایی مربوط به این دوران یافت شده است. پس از آن نیز در پیکره‌های تخت جمشید می‌توان کاربرد گوشواره را در میان مردان در آن دوران (نزدیک به ۲۵۰۰ سال گذشته) دید. بر گوش چپ مرد نمکی پیدا شده در معدن نمک زنجان که مردی از مردمان روزگار ساسانی است نیز گوشواره‌‌ای از جنس طلا آویخته بود. تصاویر حک شده از سربازان امپراتوری ایران روی برخی دیوارهای به جا مانده از قصر تخت جمشید، گویای استفاده از گوشواره توسط این سربازان است. از دیگر شواهد استفاده از گوشواره میتوان به متون کتاب مقدس مسیحیان اشاره کرد. بنا بر نوشته ها هنگامی که موسی در کوه سینا بود، بنی اسرائیل از هارون خواستند تا برای آنها خدایی بیاورد، وی به آنها فرمان داد تا گوشواره های (و جواهرات دیگر) پسران و دخترانشان را برای وی بیاورند.

 

 

در سالهای ۱۵۹۰ در انگلیس انداختن گوشواره در گوش تبدیل به یک رسم شد. ملوانان از گوشواره به عنوان هزینه ی دفن خود در زمان مرگ استفاده می کردند. آنها امیدوار بودند که به واسطه ی همین گوشواره طلا، برای آنها مراسم دفن برگزار خواهد شد. علاوه بر این سوراخ کردن گوش به معنی سفر و عبور از خط استوا بود.

سوراخ کردن گوش در سالهای ۱۹۶۰ دوباره رواج پیدا کرد. در آن زمان سوراخ کردن گوش در خانه ها انجام می شد. پس از گذشت مدتی، پزشکان سرویسی با عنوان سوراخ کردن گوش ارائه کردند، به این صورت که یک پرستار ماهر با استفاده از یک گوشواره استریل شده لاله گوش را سوراخ می کرد. سوراخ کردن گوش علاوه بر مراکز پزشکی در جواهرفروشی ها نیز انجام می گرفت.

در سال ۱۹۷۰ سوراخ کردن گوش با روش های مطمئن تری انجام می شد به طوری که سوراخ کردن گوش در میان زنان رواج یافته بود. سوراخ های چندتایی روی گوش برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ در آمریکا به وجود آمد که البته سوراخ کردن غضروف گوش به هیچ وجه توصیه نمی شود چراکه عفونت هایی را به همراه دارد.

امروزه مدل های مختلف گوشواره از جمله آویز، حلقه ای و یا میخی وارد بازار شده که هرکدام زیبایی خاص خود را دارد. انتخاب گوشواره برای هر فردی مهم می باشد و می تواند ظاهر را تغییر دهد.

 

مدل‌های گوشواره

مدل ها و سبک های مختلفی که برای گوشواره وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

گوشواره دکمه ای (میخی)

نوعی گوشواره می باشد که پین در پشت نرمه گوش قفل می گردد. این نوع گوشواره، یکی از محبوبترین نوع گوشواره در میان نسل جوان می باشد. این نوع گوشواره معمولاً کوچک می باشد و مستقیماً بر روی نرمه گوش قرار می گیرد.این گوشواره توسط یک پین، درون گوش رفته و محکم می گردد. بر روی این نوع گوشواره اصولاً از جواهرات استفاده می شود که محبوبترین آنها الماس، برلیان و مروارید می باشد که بسته به اندازه نگین زیبایی آن افزون تر می شود.

 

گوشواره چنبری (حلقه ای)

این نوع گوشواره به نوعی است که درون سوراخ گوش قرار می گیرد و به دور نرمه گوش چنبر (حلقه) می شود.در این نوع گوشواره معمولاً از طلا استفاده می شود و برای زیبایی بیشتر آن از الماس و سنگ های قیمتی بر روی آن می توان استفاده کرد.درهنگام خرید این نوع گوشواره باید به تیزی نوک گوشواره دقت کنید زیرا موقع نصب آن به نرمه گوش آسیب نرسد.

 

گوشواره آویز (لوستری)

گوشواره های آویزان گوشواره هایی را شامل می شود که از نرمه گوش آویزان می شود. این گوشواره از آنجایی که از گوش آویزان بوده، بسیار چشم نواز و فریبنده می باشد.بر روی این نوع گوشواره قرار گرفتن سنگ و جواهرات باعث درخشش و زیبایی منحصر ره فرد آن می شود.

 

گوشواره کلیپسی (لاله گوشی)

گوشواره های کلیپسی ترجیحا به عنوان زیوری در مد به کار می رود. استفاده از این نوع گوشواره ها احتیاجی به سوراخ کردن گوش ندارد. این نوع گوشواره کل لاله گوش را می پوشاند و در طرحهای مختلفی از جمله طرحهای پر نگین و یا فانتزی دیده می شود. گوشواره بلوتوثی با داشتن یک گیره در قسمت فوقانی و یک میخ در قسمت پایینی برای فرو رفتن در داخل سوراخ گوش، به راحتی بر روی تمام گوش قرار می گیرد

 

گوشواره بخیه ای

گوشواره بخیه ای نیز نوع دیگری از گوشواره است که برای افرادی مناسبت است که چند سوراخ در گوش دارند. در گوشواره بخیه ای دیگر نیازی به گیره و قفل در گوشواره نیست، بلکه با انداختن گوشواره بخیه ای در چند سوراخ،گوشواره در گوش محکم قرار می گیرد.

 

تاثیر مدل گوشواره

مدل گوشواره مانند بقیه ملحقات لباس مهم بوده و بر ظاهر فرد تاثیر می گذارد و به شکل صورت و گردن بستگی دارد. در موقعیت‌های رسمی گوشواره شلوغ نامناسب است حتا می توان گوشواره استفاده نکرد. برای صورتهای کشیده گوشواره آویز بزرگ (چلچراغی) و حلقه‌ای بزرگ یا گوشواره دکمه‌ای (میخی) مناسب است. با گوشواره حلقه‌ای بزرگ صورت گردو چاق بنظر می آید و چین‌های گردن مشخص تر می شود. گوشواره آویز برای گردن‌های بلند مناسب است نه گردن‌های کوتاه. گوشواره دکمه‌ای نیز برای صورتهای گرد و چاق مناسب نیست. اما گوشواره‌های حلقه‌ای متوسط برای هر مدل صورت مناسب می باشد.

1 نظرات

elnaz:
2018/01/13, 12:42:16 PM, behtarha.com
ارسال پاسخ

خیلی عالی بود ممنون

افزودن نظر