به آسانی آویزهای گردنی رنگارنگ بسازید

نویسنده: زرتاج 2016/11/07 1 نظرات آموزش ساخت زیورالات,

در این مطلب روش ساخت یک آویز تزیینی زیبا را یاد می گیرید. درست کردن این آویز بسیار ساده است و تنها به چند وسیله ساده نیاز دارد. در واقع آویزهای زیبایی که در تصویر می‌بینید فقط از قالب‌های فلزی (که میتواند در نوشابه هم باشد)، رنگ و چسب درست شده اند.

 

این روش ساخت زیورآلات بسیار ساده است و زمان زیادی نمی‌برد. از طرفی تنوع بالایی هم دارد و میتوانید از هر ترکیب رنگ و مدلی که دلتان میخواهد، استفاده کنید.

 

  • در بطری (اگر میخواهید آویزتان گرد نباشد باید از قالب دیگری استفاده کنید)
  • یک ابزار برای سوراخ کردن فلز
  • سیم فلزی، گیره کاغذ یا سیم آویز آماده
  • رنگ آکریلیک
  • اپوکسی رزین شفاف
  • خلال دندان
  • یک ظرف کوچک برای مخلوط کردن
  • کاغذ مومی یا روغنی

 

گام اول: قالب فلزی را آماده کنید

 

اگر از در بطری به عنوان قالب فلزی استفاده می‌کنید، ابتدا باید آن را آماده کنید. قالب‌های فلزی آماده قیمت زیادی نداند و کارتان را هم ساده تر می‌کنند. اگر نمی‌خواهید برای زیورآلات تان قالب آماده بخرید، میتوانید از قالب آویزهای خراب و قدیمی‌ هم استفاده کنید یا با ورق فلزی خودتان قالب بسازید.

روی یکی از برآمدگی‌های لبه بطری یک سوراخ ایجاد کنید. در بطری خیلی نرم است و راحت سوراخ میشود اما باید دقت کنید که آسیبی به آن نزنید.

حالا باید سیم آویز آماده را در این سوراخ قرار دهید. این سیم را هم میتوانید از زیورآلات قدیمی‌تان جدا کنید یا خودتان آن را بسازید. با استفاده از گیره کاغذ یا سیم فلزی به راحتی می‌توانید این قطعه را بسازید. سر سیم را با دم باریک حلقه کنید و آن را از سوراخ روی قالب فلزی رد کنید. اگر سیم خیلی بلند است، قسمت اضافی آن را ببرید.

سیم را از داخل قالب یا در بطری سر جایش ثابت کنید. می‌توانید از چسب، خمیر گلسازی یا هر چیز دیگری که قدرت چسبندگی و دوام بالایی داشته باشد، استفاده کنید.

 

گام دوم: قالب‌ها را پر از رنگ کنید

 

بهتر است رنگ پایه را از رنگ‌های تیره تر انتخاب کنید و برای طراحی روی آنها از رنگ‌های روشن تر استفاده کنید. داخل قالب را پر از رنگ کنید و آن را کمی‌تکان دهید تا رویش صاف شود. دقت کنید که قالب نباید کاملاً سرریز بشود چون در ادامه می‌خواهیم چند قطره رنگ دیگر و چسب رزین هم داخل آن بریزیم.

حالا می‌توانید رنگ‌های بعدی را به قالب اضافه کنید. دو یا چند رنگ دیگر انتخاب کنید و از هر کدام یکی دو قطره داخل قالب بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا این قطره‌های رنگ خودشان پخش شوند. حالا با یک خلال دندان تمیز رنگ‌ها را به داخل هم بکشید. با همین روش ساده می‌توانید ده‌ها طرح و ترکیب رنگ مختلف درست کنید. فقط از نوک خلال دندان استفاده کنید تا طرحی که روی رنگ می‌اندازید، خیلی کلفت و شلوغ نشود.

اگر می‌خواهید به رنگ چیز دیگری مثل مهره‌های تزیینی، برگ و گل خشک و … اضافه کنید، حالا وقتش است. بعد از اینکه از طرح روی آویزتان راضی شدید، باید صبر کنید تا مواد داخل قالب کاملاً خشک بشود. خشک شدن رنگ ممکن است یک روز یا بیشتر طول بکشد. صبور باشید تا زحمتی که کشیده اید، هدر نرود.

 

گام سوم: قالب‌ها را با رزین پر کنید

 

داخل قالب‌ها به اندازه کافی رزین بریزید

داخل قالب‌ها به اندازه کافی رزین بریزید

یکبار دیگر تاکید می‌کنیم که قبل از شروع این مرحله رنگ‌ها باید کاملاً خشک شده باشند.

رزین اپوکسی یک محصول صنعتی است و کاربردهای خانگی زیادی ندارد. به همین خاطر ممکن است برای پیدا کردن آن کمی‌سخت باشد. البته رزین جایگزین‌های مختلفی دارد که شاید ظاهرشان به اندازه رزین اپوکسی خوب نباشد اما کیفیت شان کاملاً راضی کننده است. چسب‌های اپوکسی دوقلو که با برندهای مختلف تولید میشوند، کاملاً شفاف هستند و جایگزین خوبی برای رزین اپوکسی – بویژه در ساخت زیورآلات – هستند.

یک کاغذ مومی‌روی سطح کارتان پهن کنید و چسب رزین یا اپوکسی را طبق دستور العمل داخل جعبه با هم مخلوط کنید. روی آویزهای زیورآلات را کاملاً تمیز کنید. کوچکترین لکه یا گرد و غبار باعث میشود رزین خوب روی رنگ نچسبد. قالب‌های فلزی را روی چند سکه بگذارید تا کمی‌بالا بیایند.

حالا داخل قالب‌ها را با رزین پر کنید. به قدری از رزین استفاده کنید که روی آویز یک برآمدگی شکل بگیرد. هرچه آویزتان بزرگتر باشد، این برآمدگی باید کمتر بشود. چسب رزین نباید به قدری باشد که لبریز بشود.

قبل از اینکه آویزها را جابجا کنید، صبر کنید تا رزین کاملاً سفت بشود و شکل بگیرد.

زیورآلات رنگی تان آماده هستند

 

 

حالا می‌توانید این آویزهای زیبا را از زنجیر آویزان کنید و آنها را استفاده کنید. چسب رزین اپوکسی خیلی زود خشک میشود اما بهتر است یکی دو روز صبر کنید تا رزین کاملاً مقاوم و سفت بشود و روی آن خط نیفتد.

می‌توانید از همین تکنیک ساخت زیورآلات برای ساخت مدل‌های متنوع تری استفاده کنید. مثلاً داخل قالب گل خشک بریزید یا پوستر و عکس مورد علاقه تان را داخل آن بگذارید و سپس روی آن را با رزین پر کنید. اگر ایده ای برای بهتر شدن این ساختنی دارید آن را با ما در میان بگذارید. تصاویر زیورآلاتی که با این تکنیک می‌سازید را در شبکه‌های اجتماعی با اهالی ساختنی به اشتراک بگذارید.

 

1 نظرات

الف:
2017/07/11, 12:27:23 AM
ارسال پاسخ

سلام خیلی خوب بود

افزودن نظر